KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9344126
*
nr 934 4126
Harry Wichmann
(1916-1993), Sverige
Oljemålning, Harry Wichmann (1916-1993), pickande hönor, signerad, 64, 48x37
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:18:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/12 22:07:06
1
150 kr
1/1 13:25:19
2
250 kr
1/1 16:57:50
1
300 kr
8/1 16:42:26
3
350 kr
12/1 00:51:28
4
450 kr
12/1 13:12:38
5
500 kr
12/1 18:13:18
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Läs mer om Harry Wichmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harry wichmann olja oljemålning oljemålningar pickande hönor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:53
-
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:11
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:49
*
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Harry Wichmann
nr 934 4126
Harry Wichmann
(1916-1993), Sverige
Oljemålning, Harry Wichmann (1916-1993), pickande hönor, signerad, 64, 48x37
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/12 22:07:06 | 1 | 150 kr |
1/1 13:25:19 | 2 | 250 kr |
1/1 16:57:50 | 1 | 300 kr |
8/1 16:42:26 | 3 | 350 kr |
12/1 00:51:28 | 4 | 450 kr |
12/1 13:12:38 | 5 | 500 kr |
12/1 18:13:18 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.Läs mer om Harry Wichmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harry wichmann olja oljemålning oljemålningar pickande hönor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:53 -
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:11 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:49